REGION ŠLUKNOVSKO

• O turistické trasy v našem regionu dobře pečuje Klub českých turistů •

Turistické trasy Šluknovského výběžku

Díky dobře značeným turistickým trasám, o které pečují značkaři Klubu českých turistů, se Vám těžko může stát, že ve Šluknovském výběžku zabloudíte. Kvalitně značeny jsou též cyklotrasy a několik naučných stezek.

Pěší turistické trasy jsou značeny ve čtyřech barvách, které znamenají:

čevená turistická značka

Červené turistické trasy ve Šluknovském výběžku:

Betelmannův kámen - Luž

Zadní Doubíce - Dixův Mlýn Kyjov

modrá turistická značka

Modré turistické trasy ve Šluknovském výběžku:

Zelený kříž (Pod Hrazeným) - Varnsdorf státní hranice

Dolní Podluží - Klíč

zelená turistická značka

Zelené turistické trasy ve Šluknovském výběžku:

Severní st. hr - Starý Jiříkov

Mikulášovice - Wachberg

Mikulášovice - Weissbach

Varnsdorf Hrádek - Nová Huť

Kyjov - Krásný Buk

Blockhaus - Jiříkovská stezka

Brtníky - Krásná Lípa

žlutá turistická značka

Žluté turistické trasy ve Šluknovském výběžku:

Černý rybník - Karlovo údolí

Mikulášovice - Weifberg

Severní st. hranice - Severní

Panský - Varnsdorf st. hr

Stožecké sedlo - Chřibská

Jiřetín - Dolní Podluží st. hr.

Turistické trasy - Šluknovsko“ title=

Značené cyklotrasy ve Šluknovském výběžku:

211 Kytlice - Rožany ( 35 km )

3014 Rumburk - Dolní Poustevna ( 28 km )

3015 Hraniční rybník - Varnsdorf ( 16 km )

3041 Tomášov - Lipová ( 14 km )

3042 Filipov - Šluknov ( 16 km )

3043 Filipov - Dolní Poustevna ( 35 km )

3052 Česká Kamenice - Varnsdorf ( 31km )

Cyklotrek Tolštejn:

V 2014 roce svazek obcí Tolštejn uskutečnil projekt, jehož výsledkem bylo vytyčení šesti okruhových tras s výchozím bodem v Jiřetíně pod Jedlovou. Mapu Cyklotreku Tolštejn je možné získat v informačním centru Tolštejnského panství (na náměstí v Jiřetíně) nebo ji lze stáhnout na webu www.tolstejnskepanstvi.cz. Tolštejnský cyklotrek zahrnuje celkem těchto šest tras:

Naučné stezky ve Šluknovském výběžku:

• Naučná stezka Červeného mravence

Velmi pěkná naučná stezka s odpočívadly a informačními panely vede přímo po státní hranici od turistického hraničního přechodu Lipová-Sohland do Rožan. Informace jsou věnovány flóře a fauně okolního lesa, je možné vidět i plastický model celé trasy. Zastavení jsou v českém a německém jazyce. Stezka byla pojmenována podle červeného lesního mravence, který patří k ekosystému lesa. Samozřejmě zde potkáme charakteristické kopcové stavby těchto chráněných živočichů. Cesta je cca 15 km dlouhá.

• Naučná stezka Šluknov a okolí

Stezka prochází územím mezi Šluknovem, Rožany a osadou Královka. Měří necelých 7 km a turistické návštěvníky seznamuje se zajímavostmi okolní přírody a krajiny, zejména s místními opuštěnými kamenolomy. Její specialitou je také Javorová brána v Rožanech. Na trase je možné obdivovat ukázky lidové architektury - podstávkové domy. Více informací.

• Naučná stezka lesnická

Kunratická naučná stezka byla realizovaná v roce 2011 Střední lesnickou školou ve Šluknově. Na její trase je 5 zastavení: Šluknov, Důl Schweidrich, Lesy města Šluknova, Arboretum Kunratice a Honitba Knížecí.

• Naučná stezka Dymník

Na celkem osmi informačních tabulích se turisté mohou seznámit s místními přírodními zajímavostmi kolem vrchu Dymník, na kterém stojí rozhledna. S výjimkou krátkého strmého stoupání na kopec Dymník není trasa fyzicky náročná. Naučná stezka začínající v Rumburku u koupaliště navazuje na dvě turistické trasy. Více informací.

• Köglerova naučná stezka

Köglerova naučná stezka je nejstarší přírodovědnou naučnou stezkou v Čechách (od r. 1941). Je pojmenována po Rudolfu Köglerovi, rodáku z Krásné Lípy. Její 23 km dlouhá trasa sleduje geologickou linii lužické poruchy, která odděluje pískovcovou oblast České křídové pánve od Lužického žulového masivu. Na trase je kolem 40 informačních zastavení. Více informací.

• Hornická naučná stezka Údolí Milířky

Naučná stezka údolím Milířky vede nedaleko Jiřetína pod Jedlovou. Je zaměřena na geologické poměry v okolí geologického zlomu, tzv. Lužické poruchy. Informační zastavení seznamují turisty s dávnými pozůstatky po dobývání rud barevných kovů a získávání křemene pro sklářské hutě. Více informací.

• Naučná stezka Drobné památky v Dolní Poustevně a okolí

Nově zřízená naučná stezka je věnována zrekonstruovaným křížkům a zastavením mezi Dolní a Horní Poustevnou. Na trase doporučujeme vystoupit na vyhlídkový vrchol Poustevník, kde se také nalézá jeden z těchto křížků, odkud jsou za pěkného počasí výhledy do nejsevernější oblasti České republiky. Jednotlivá zastavení jsou vysvětlena na propagačním letáčku, který lze získat na obecním úřadu v Dolní Poustevně. Více informací.

Běžkařské trasy:

Šluknovský výběžek a Lužické hory byly až donedávna vyhledávanými oblastmi pro zimní sporty. V oblasti je několik sjezdovek a značených běžeckých okruhů. Nicméně v důsledku klimatických změn nejsou k provozování běžeckých tratí nyní vhodné sněhové podmínky. Maximálně lze využít horní pasáž Lužických hor v okolí vrcholu Luž. Za tímto účelem doporučujeme sledovat aktuální sněhové zpravodajství.