TOLŠTEJNSKÉ PANSTVÍ

• Tolštejnské slavnosti s regionálním jarmarkem, Vildovo stezkou a Světluškovým pochodem •

Tolštejnské slavnosti - 13. srpna 2016

Blíží se tolštejnské slavnosti

Tolštejnské slavnosti, které se každoročně konají od roku 2001, jsou největší a také nejnavštěvovanější akcí Tolštejnského panství. Slavnosti se konají v historickém duchu a jejich vyvrcholením je pasování turistů do šlechtického stavu. Této cti se ale dostává jen těm, kdo v celoroční vandrovní hře Tolštejnského panství nasbírali nejvíce razítkových trofejí. Součástí pestrého programu je tolštejnský jarmark, krasodění, rytířská klání, ukázka tradičních řemesel, světluškový pochod a samozřejmě bujaré večerní veselí u žejdlíku regionálního piva.

Tolštejnské slavnosti

Důvodem, proč na Tolštejnské slavnosti každoročně přijíždějí stovky návštěvníků z blízkého i dalekého okolí, je středověká atmosféra plná zajímavých kostýmů, zbraní, dobrot i ukázek života z časů, kdy hrad Tolštejn hrál velmi důležitou strážní roli při dohledu nad kupeckou stezkou do Horní Lužice i nad hornickým městečkem, kde se kutaly drahé kovy. Přestože z hradu zůstaly zachovány převážně rozvaliny, tyto dnes poskytují romantickou kulisu rytířským soubojům i přehlídce dobových kostýmů.

Jarmark Tolštejnského panství

Nakupování na jarmarku patří tradičně k vyhledávanému programu Tolštejnských slavností. A to hlavně proto, že tu najdete zboží a dobroty, které běžně v marketu nenajdete. Jedná se většinou o řemeslné výrobky a potraviny lokálního původu z místních farem. Nabízí se například ovčí a kozí sýry, originální medy, pečivo rozličného druhu, perníkové nádhery i klobásky od poctivého řezníka. Dokonce i pivo pochází z regionu. Atmosféra na jarmarku Tolštejnského panství bývá srdečná i proto, že o dobrou zábavu zde pečují muzikanti a jiní kumštýři.

Zájemci, kteří by si chtěli postavit na jarmarku svůj stánek, mohou kontaktovat pana Petra Heinricha, tel.: 603 574 023, mail: info@pobytysmysi.cz, který má organizaci jarmarku Tolštejnského panství na starosti.

Jarmark Tolštejnského panství

Pasování rytířů Tolštejnského panství

Důležitou součástí slavností je pasování nejpilnějších turistů, kteří v uplynulém roce nasbírali do svých vandrovních pasů nejvíce razítek. Rituál se odehrává samozřejmě tradičně mečem za účasti médií a velkého počtu diváků. Rok od roku tak znalců tajemných i slavných zákoutí Tolštejnského panství přibývá.

Pasování rytířů Tolštejnského panství

Taškařice loupežníka Vildy

Loupežník Vilda z Tolštejnského panství

Zatímco tatínkové se v horkém srpnu nejvíce těší na pořádný žejdlík chlazeného Kocoura nebo Falkenštejna a maminky obdivují výtvory z Krasodění, malí účastníci mají největší radost z taškařic živého loupežníka Vildy, který je jako patron celého panství samozřejmě všudepřítomný i na Tolštejnských slavnostech. Rád si s každým popovídá, poradí, kde se koná jaká atrakce a doporučí nejzajímavější body programu slavností. Loupežník Vilda bude mít dokonce svůj samostatný program určený právě nejmenším návštěvníkům.

Světluškový pochod na hrad Tolštejn

Světluškový pochod je další oblíbenou tradicí Tolštejnských slavností. Když soumrak ukončí mumraj na jarmarku, lidé na znamení bubnů vystoupají na posvátnou Křížovou horu nad Jiřetínem odkud se vydávají se zapálenými loučemi na hrad Tolštejn. Tam je čeká další program.

Světluškový pochod

Ohňová show na Tolštejně

Přímo na hradě se koná ohňová show, která je odměnou účastníků světluškového pochodu. Hradní hospůdka k tomu poskytuje příjemné osvěžení, milovníci romantiky vystoupají až na vyhlídkovou plošinu, odkud za vlahého večera mohou pozorovat umění ohnivců, světelné scény v okolí hradu i hvězdy nad hlavou. Tolštejnské slavnosti tím končí, ale život na panství pokračuje dál. Vždyť tento vyhledávaný turistický mikroregion nabízí možnosti pro vyžití v létě i v zimě. Přesvědčit se o tom můžete na náměstí v Jiřetíně pod Jedlovou, kde stojí infocentrum Tolštejnského panství. Jeho návštěvu vám určitě doporučujeme.

Ohňová šou