REGION ŠLUKNOVSKO

• Vítejte v regionu bohatém na louky, lesy, živou vodu a křišťálově čistý vzduch •

Šluknovský výběžek stojí za návštěvu!

Šluknovský výběžek je nejsevernějším regionem České republiky (okres Děčín) s 18 obcemi. Ležící mezi Českosaským Švýcarskem, Lužickými horami a německou Horní Lužicí. Je charakteristickým územím styku a překrýváním kultur tří oblastí: české, saské a lužické. Podrobnosti o tomto regionu obsahuje wikipedie.

Šluknovský výběžek

Šluknovský výběžek je protkaný značenými turistickými trasami
a cyklotrasami.

Šluknovsko je jedním z českých regionů, který díky dlouhodobému úsilí Klubu českých turistů disponuje kvalitní sítí dobře značených turistických tras (viz mapa). V posledních letech se věnuje nemalé úsilí směřující k rozvoji cyklistických tras, které v kombinaci s turistickými stezkami vytvářejí hustou síť umožňující vymýšlet a podnikat v okolí ubytování nejrůznější výletní okruhy.

„Nejsevernější“ turistika pro každého.

Šluknovský výběžek je ideálně umístěn uprostřed mezi třemi oblíbenými turistickými destinacemi. Na východě sousedí s Českým a Saským Švýcarskem, na severu a západě s Horní Lužicí a na jihu s Lužickými horami. Vyrážet odtud můžete do všech směrů a všude narazíte na zajímavé cíle. Můžete se věnovat horolezení, adrenalinovým sjezdům na lyžích či na kole, raftovat v kaňonu Labe, vyřádit se v koňském sedle a pak se uklidnit na golfovém hřišti, rozjímat mezi menhiry nebo nad žejdlíkem některého z vyhlášených regionálních piv. Mimořádně bohatou a zajímavou nabídku Šluknovský výběžek servíruje vyznavačům lidové architektury a sakrálních památek. Abyste měli dokonalý přehled nad celým regionem, máte možnost vyšlápnout si na některou z rozhleden. A dokonce Vám výběžek může nabídnout něco, co nikde jinde nemají - nejsevernější Loretu v Evropě, nejsevernější bod ČR, nejsevernější farnost ČR, nejsevernější rozhlednu v ČR, nejsevernější železnici ČR, nejsevernější hospodu v ČR a řadu dalších zaručeně „nejsevernějších“ specialit.

Nejsevernější turistické zájimavosti

Loupežníci versus dítka Boží.

Z historického hlediska je Šluknovský výběžek oblast dvou tváří, přičemž obě jsou pro turisty velmi atraktivní. Jeho jižní část - mikroregion Tolštejnské panství - je proslulá pověstmi o loupežnících, kteří se kdysi pohybovali v hlubokých hvozdech kolem hradu Tolštejn. Hrad měl původně hlídat obchodní stezku do Lužice a havíře dolující v okolí stříbro a jiné drahé kovy. Nicméně i hrad Tolštejn se posléze stal loupežným doupětem a dodnes se v jeho rozvalinách prý ukrývá loupežnický poklad. Není tedy divu, že patronem Tolštejnského panství není žádný šlechtic, ale loupežník Vilda. I z dnešního pohledu je Tolštejnské panství rájem pro raubíře na horských a trekových kolech nebo nebojácných výletníků, kteří se hned tak nenechají zaskočit nějakým kopcem či nepřízní počasí. Pro ty nejodvážnější je tu dokonce připraven adrenalinový park s mnoha atrakcemi (Jedlová hora).

Oproti tomu severní část Šluknovského výběžku - mikroregion Severní království - je naopak země zaslíbená Bohu. Svědčí o tom četné sakrální památky, chrámy, kostely, poutní místa, křížky a křížové cesty. Je to kraj doslova promodlený, a tak není divu, že se zde nacházejí zázračné léčivé prameny (Vilémov) nebo posvátná místa zázračného uzdravení (Filipov). Dokonce jsou zde i skutečné unikáty svědčící o veliké pokoře místního lidu před Bohem, jako je například nejsevernější evropská Loreta s Černou madonou v Rumburku nebo lesní kaple Jáchym u Lobendavy (místo záhadných jevů). I krajinou je Severní království klidnější a pro turisty pohodlnější, než Tolštejnské panství. Hlavním městem Severního království je nejsevernější město České republiky Šluknov, kde určitě stojí za návštěvu pěkný zámek s expozicí lesnictví. Z výše uvedeného je patrno, že Severní království je ideální pro turisty, kteří chtějí v klidu pěšky či na kole rozjímat po lesích nebo na některém z památných míst (Poustevnický vrch u Dolní Poustevny).

Pokud do Šluknovského výběžku přijedete z větší dálky, ať navštívíte jih nebo sever, určitě budete potřebovat kvalitní informace, dobrou stravu a náležitě pohodlný nocleh. I takové služby jsou pro vás připraveny v různých cenových i kvalitativních kategoriích. Pokud potřebné informace nenajdete přímo na tomto webu, můžete kontaktovat jedno z regionálních informačních center.

Spolupráce s okolními regiony.

CCR Šluknovsko velmi vítá spolupráci s dalšími organizacemi a regiony usilujícími o rozvoj cestovního ruchu. Zajímá nás sdílení zkušeností a příkladů dobré podnikatelské praxe, výměna informací, vzájemná propagace, pořádání společných akcí. V případě zájmu o spolupráci nás můžete kdykoli kontaktovat.