SEVERNÍ KRÁLOVSTVÍ

• Značené turistické cesty, cyklotrasy a naučné stezky vás dovedou k zážitkům •

Stezky Severního království

Doby, kdy stezky v Severním království užívali zejména kupci a krajánci, už jsou dávno pryč. Když pomineme asfaltové dráhy, po nichž se životu nebezpečnou rychlostí řítí plechová monstra, můžeme říci, že dobře značené stezky v Severním království dnes převážně slouží pro potěchu mírumilovného obyvatelstva i zvědavých turistických návštěvníků, neb vedou lesy a pastvinami, od jednoho zajímavého místa k druhému. A o svůj měšec či hrdlo se u nás také bát nemusíte. S raubíři a loupeživou cháskou jsme se vypořádali, jen čas od času do Severního království zavítá dobrotivý loupežník Vilda z Tolštejnského panství.

Severní království - stezky

Kliknutím mapu zvětšíš.

Modré putování

Nejdelší a zároveň nejslavnější stezkou Severního království je nepochybně trasa Modrého putování. Obchází téměř celé království a vede po jeho nejvýznamnějších sakrálních památkách, křížových cestách a poutních místech. Na její trase leží i zázračný pramen ve Vilémově, vyhlášené poutní místo Annaberg (Anenský vrch u Lobendavy), místo zjevení Panny Marie (bazilika ve Filipově) či nejsevernější evropská Loreta v Rumburku. Celá trasa Modrého putování je pojata v duchu mariánského kultu (modrá barva je barvou nevinnosti a jedním z hlavních atributů Panny Marie). Jednou do roka, vždy o posledním květnovém víkendu (svátek Navštívení Panny Marie), vyrážejí poutníci z různých končin na Modré putování, které projdou během tří dnů ve směru od Mikulášovic až do Varnsdorfu. Více informací o akci najdete zde.

Stezka k nejsevernějšímu bodu

Tak jako každý pravověrný křesťan musí alespoň jednou za život do Říma, tak každý echtovní český turista musí nejméně jednou za život k nejsevernějšímu bodu České republiky i Severního království. Nejlépe se tam dostanete tak, že přijedete autobusem do Lobendavy, kde vystoupíte na křižovatce u kostela, a pak už půjdete nejdříve po zelené turistické značce do osady Severní a dále až na hranici. Tam narazíte na žlutou značku, která vás dovede až k cíli.

Naučná stezka Červeného mravence

Nejlépe vybavená a dobře provedená naučná stezka v Severním království je stezka Červeného mravence. Jedná se v podstatě o přírodní učebnu, kde se dozvíte v českém i německém jazyce mnoho zajímavostí o lese, rostlinách, zvířatech a také o místní geologii. Dokonce zde najdete i recept na přípravu borůvkových knedlíků. Na trase jsou velmi pěkná zastřešená odpočívadla, kde se můžete ukrýt před nepřízní počasí. Na stezku se dostanete tak, že přijedete do obce Lipové a pak se vydáte po modré značce kolem Solanského rybníka. V místě odbočení modré značky však půjdete stále rovně až k hraničnímu turistickému přechodu (neznačeno), kde naučná stezka Červeného mravence začíná. Na jejím konci se ocitnete v Rožanech, odkud je to už jen pár kilometrů na dobrý oběd do Šluknova. Více informací o naučné stezce Červeného mravence najdete zde.

Lesnická naučná stezka

Tuto naučnou stezku vybudovala a následnou péči o ni převzala Střední lesnická škola ve Šluknově. Netřeba se o ní více rozepisovati, neboť celá trasa i její jednotlivá zastavení jsou velmi dobře popsány zde.

Západovýchodní stezka Severního království

Tato turistická stezka je určena pro každého, kdo si chce jako chodec hrábnout až na dno a přitom pořádně provětrat plíce. Začít je nejlépe v Lobendavě u Kostela, ale pokud se cítíte, můžete se nechat odvézt autobusem až do osady Severní. A pak už stále po zelené turistické značně až do cca 30 km vzdáleného Jiříkova. Na cestě vás čekají různá překvapení, například prameny říčky Mandavy či výstup na vrchol Hrazeného. A kdyby Vám přece jen došly síly v půli cesty, můžete si ji zkrátit na některé z vlakových či autobusových zastávek na trase.

Severojižní stezka Severního království

O poznání kratší než Západovýchodní stezka je červeně značená trasa od severu na jih (cca 18 km), která začíná opět na německých hranicích, tentokráte u osady Královka. To znamená nechat se dopravit autobusem do Rožan a pak po neznačené cestě k hranici je to cca 2 km. Odtud už můžete putovat přes Šluknov, Hrazený a Brtníky až na Vlčí Horu. Když nebudete mít dost, je možno ještě vyrazit na rozhlednu, nebo si dojít až do Krásné Lípy na místní pivo Falkenštejn. Ale to už se ocitnete mimo území Severního království :).

Královská železnice

Dobrá zpráva zejména pro cykloturisty je, že přes Severní království vede železnice, která vás i s výstrojí dopraví pohodlně, kam budete potřebovat. Nutno se jen modliti, aby vlaky i nadále jezdily tak, jak tomu bylo dosud, nebo ještě lépe. Ale to už bohužel není v silách našeho pana krále.

Stezky cykloturistické

Když vám někdo bude vyprávět, že Severní království alias Šluknovsko je cykloturistický ráj, tak mu opravdu věřte, a hned se přijeďte o tom přesvědčit. Čekají na vás parádní trasy, značené i neznačené, po asfaltu i lesem, kde si užijete jak na trekovém kole, tak i na horáči. A místy se můžete zastavit na dobrý oběd třeba U Pytláka v Lipové nebo v penzionu Erlec ve Šluknově. Místní cyklotrasy jsou dobře vyznačeny na mapách i v terénu, takže si stačí jen vybrat tu správnou.