SEVERNÍ KRÁLOVSTVÍ

• Vydejte se do Severního království na některou z našich akcí, nebudete litovat •

Turistické akce Severního království v roce 2016

Seznamte se s programem turistických akcí v Severním království, které jsou plánovány na rok 2016. Další akce budou postupně doplňovány.

ZA MONARCHY SEVERNÍHO KRÁLOVSTVÍ

Poslední dubnový víkend máte možnost zúčastnit se turistické akce pro pěší, cyklisty a mototuristy se zahájením provozu na nových cykloturistických okruzích „Za monarchy Severního království“. Je připravena pestrá škála zajímavých tras, kulturní program i cenově zvýhodněné ubytování pro přespolní účastníky.

Osmý ročník turistické akce „Za monarchy Severního království“ pořádá 30. dubna 2016 Klub českých turistů Šluknov ve spolupráci s Cechem cestovního ruchu Šluknovsko a dalšími partnery. Jedná se o kombinované putování pěšky na kole i autem po nejsevernějším regionu České republiky, který se od podzimu loňského roku pyšní též přezdívkou Severní království. O program rodinné turistiky zde pečuje Helena Landová, mob.: 731 054 028, hlavní organizátorka celé akce. Tradičně je připraveno několik tras od 10 do 39 km. Tyto lze absolvovat různými způsoby (pěšky, na kole, autem). Účastníci akce obdrží podrobné informace při prezentaci v sobotu od 9.00 hodin v hotelu Erlec, start je v 10.00 hodin na Šluknovském zámku.

Letošní ročník akce „Za monarchy Severního království“ má dvě speciality:

1) Trasy jsou vedeny po takzvaných državách Severního království, kde jsou instalovány hraniční sloupky s vyřezávanými reliéfy vztahujícími se k danému místu. Tyto jsou dílem místních řezbářů a nacházejí se v obcích a osadách Císařský, Nové Hraběcí, Knížecí, Království, Královka, Panský a Staré Hraběcí. V blízkosti každého hraničního sloupu jsou od letošního dubna nově instalovány geokešky Severního království, které jsou oficiálně zaneseny v systému www.geocaching.cz. Účastníci akce tedy mohou pilně keškovat.

2) Součástí akce je zahájení provozu na třech cyklistických okruzích, které rovněž nesou společný název „Za monarchy Severního království“. Cyklistický program je třídenní, začíná v pátek 29. dubna a končí v neděli 1. května. Každý den účastníci na kolech vyrazí na jednu z tras, které mají maximálně 32 km a jsou proto ideální pro rodinné výlety na kolech. Všechny trasy je možné absolvovat následně v průběhu celého roku od května do října. Výchozím a cílovým místem bude expozice Severního království v hotelu Erlec ve Šluknově. Expozice se slavnostně otevře 29. května letošního roku v rámci akce Modré putování Šluknovskem. Koordinátorem cyklistického programu je Martin Zíka z Cechu cestovního ruchu na Šluknovsku, který zájemcům o účast poskytuje informace na tel.: 775 855 303.

Protože v tomto termínu bude též tradiční pohanský svátek „pálení čarodějnic“, lze jako příjemný doprovodný program využít čarodějnický rej na zámku Šluknov s country kapelou Malvas. Součástí společenského večera bude také posezení s kytarou v hotelu Erlec.

Pro přespolní účastníky akce bude zajištěno ubytování v hotelu Erlec s výraznou slevou (informujte se na čísle 722 942 474). V hotelu možno přiobjednat též stravování (za příplatek) z regionálních produktů.

Kola si samozřejmě můžete přivézt svoje, několik kol bude za poplatek k zapůjčení.

Cykloturistické okruhy Za monarchy Severního království:

Trasa č. 1 - modrá - ZA VÝHLEDY PO SEVERNÍM KRÁLOVSTVÍ

Start: pátek 29. dubna ve 14 hodin, hotel Erlec, Šluknov.

Délka: 27 km.

Náročnost: střední, terén kombinovaný (2x výstup na vrchol).

Državy na trase: Panský, Knížecí, Císařský (geocaching).

Zajímavosti na trase: zámek Šluknov, Karlovo údolí, arboretum Kunratice, pramen Mandavy, rozhledna Vlčí hora, křížová cesta Brtníky, trojboká kaple u Mikulášovic, Hrazený (vrchol 608 m.n.m.).

Trasa č. 2 - zelená - KŘÍŽEM KRÁŽEM PŘES HRANICI

Start: sobota 30. dubna v 10 hodin, zámek Šluknov

Délka: 32 km.

Náročnost: lehká, terén cyklostezky + lesní cesty.

Državy na trase: Nové Hraběcí, Královka, Království (geocaching).

Zajímavosti na trase: naučná stezka Červeného mravence, rozhledna Fridrich August, Sohland (lidová architektura), Javorová brána, Bettelmanstein, cyklostezka podél Sprévy, zaniklá obec Fukov, Neusalza-Spremperg (lidová architektura), Černí rybník, křížová cesta v Království.

Trasa č. 3 - červená - KRAJEM PODSTÁVKOVÝCH DOMŮ

Start: neděle 1. května v 10 hodin, hotel Erlec, Šluknov.

Délka: 27 km.

Náročnost: lehká, terén cyklostezky + lesní cesty.

Državy na trase: Císařský, Knížecí, Staré Hraběcí, Nové Hraběcí, Královka (geocaching).

Zajímavosti na trase: Anenský vrch - poutní místo s křížovou cestou, Podstávkový dům v Lipové (lidová architektura, exp. geologie), areál zámku v Lipové, Solanský rybník, Rožany - lidová architektura, drobné sakrální památky na celé trase.

RODINNÁ TURISTIKA NA ŠLUKNOVSKU

Táta, máma a já je celoroční turistické soutěžení pro rodiče s dětmi. Je součástí programu nového produktu cestovního ruchu na území MAS Český sever, v projektu SEVERNÍ-KRÁLOVSTVÍ, iniciovaný Klubem českých turistů Šluknov. Program je zaměřen převážně na rodinnou turistiku. Je určen pro obyvatele Severního království i jeho návštěvníky. V nabídce programu pro veřejnost jsou jednodenní i víkendové turistické akce zakončené společenskými aktivitami. Cílem projektu je obohacení zdravého životního stylu dětí bližším soužitím s přírodou, poznáváním pozoruhodností a kultury zdejšího regionu při turistických akcích a to s kladnými prožitky v kruhu rodiny a přátel. Rádi bychom tím dospěli k naplnění životního kréda: „Přírodu milujeme (jak jinak než pobytem v přírodě s kladnými zážitky), respektujeme (tedy poznáváme - získáváme vědomosti, znalosti a dovednosti) a obdivujeme (celoživotními zkušenostmi).

Záměrem projektu je obohatit severní pohraničí o nový produkt cestovního ruchu a posílit lokální ekonomiku pro spokojený život našich dětí.

TÁTA, MÁMA A JÁ
celoroční turistické soutěžení na ŠLUKNOVSKU 2016

TERMÍNAKCEMÍSTO KONÁNÍPOŘADATEL
9.1.Kouzlo zimního lesaTanečniceKČT Šluknov
13.1.Noční
Modré miniputování
se sněžnicemi
Severní královstvíCCR Šluknovsko
30.1.Brtnické ledopádyStaré KřečanyEgon
6.2.Po neznámých
stezkách
BrtníkyKČT Šluknov
25. - 28.3.Jarním ŠluknovskemMikulášoviceKČT LOKO Teplice
30.4.Za monarchy
Severního království
Severní královstvíKČT Šluknov
7.5.Stezka odvahyBrtníky - KopecKČT Rumburk
14.5.Severní stopouŠluknovskoKČT Dolní Poustevna
29.5.Lesy SohlandskéSohland / NěmeckoJ. Schierz
27. - 29.5.Modré putováníŠluknovský výběžekStarokatolíci Varnsdorf
4.6.Pohádkový lesSeverní královstvíKČT Šluknov
12.6.Pohádkový lesKrásná LípaKČT Krásná Lípa
24.6.Turistický závod
rodin s dětmi
ŠluknovskoA-TOM Ústí n. L.
21. - 26.8.Turistický táborČíhaná pod HrazenýmKČT Šluknov
9. 9.12. Setkání
se Světluškou
ŠluknovKČT Šluknov
15. 10.Toulky zlatem podzimuSeverní královstvíTOM Skaláci KČT Šluknov
12. 11.Až za český
severní pól
SeverníA-TOM Ústí n. L.
4.12.Děti lesu - les dětem
s MIKULÁŠEM
Severní královstvíKČT Šluknov

Poznámka pořadatele: Vyberte si aktivity z doporučeného přehledu turistických akcí. Začít můžete kdykoli během roku a pokračovat nezávisle na roku kalendářním. Děti budou průběžně vyhodnoceny a po absolvování 3 – 6 – 9 – 12ti turistických akcí odměněny. Stačí si nechat dát od pořadatelů turistické akce razítko do vandrovní knížky nebo svého deníku.

Připravujeme:

Modré cykloputování Šluknovským výběžkem - podzim 2016

Kontakty:

Miloslav Toman, tel.: 702 052 606, A-TOM Ústí nad Labem

Helena Landová, tel.: 731 054 028, KČT Šluknov