REGION ŠLUKNOVSKO

• Šluknovsko je ideální východisko do dalších atraktivních turistických regionů •

Ze Šluknovska všude kousek

Šluknovsko je turisticky atraktivní nejen díky vlastním přírodním zajímavostem, církevním památkám, lidové architektuře a regionálním produktům. Je také ideálním výchozím místem do dalších oblastí, kam návštěvníci velmi rádi jezdí. Proto je rozumné se na celou dovolenou ubytovat u nás a vyrážet do okolí libovolnými dopravními prostředky. Abyste poznali, že nemluvíme do větru, stručně vám představíme, co se v bezprostředním sousedství Šluknovského výběžku nachází.

ČESKÉ ŠVÝCARSKO

Nejatraktivnějším sousedem Šluknovska je nepochybně Národní park České Švýcarsko a jeho romantická krajina se skalními vyhlídkami, divokými strženi a divokými říčkami. Kdo by neznal kaňon Labe, nedávno vyhlášený za přírodní rezervaci, nebo Pravčickou bránu, která je největším přírodním pískovcovým mostem ve střední Evropě. České Švýcarsko je oblíbená turistická destinace. Jejím administrativním centrem je městečko Krásná Lípa. Zde najdete Dům Českého Švýcarska a jeho kvalitně vybavené infocentrum s interaktivní expozicí místních zajímavostí. Více informací o Českém Švýcarsku".

SASKÉ ŠVÝCARSKO

Na německé straně hranice se nachází Saské Švýcarsko a jeho unikální stolové hory. Tyto lze za dobré viditelnosti pozorovat z rozhledny Tanečnice u Mikulášovic v západní části Sluknovského výběžku. Naši němečtí přátelé ve svém národním parku vybudovali velmi kvalitní síť pěších stezek a cyklotras, mezi nimiž dominuje proslulá Malířská cesta (Malerweg). Nachází se zde několik skalních hradů a mezi nimi svým významem nepochybně dominuje pevnost Königstein (Královský kámen). Do Saského Švýcarska se ze Šluknovska pododlně dostanete vlakem. Tento pravidelně jezdí na trase Rumburk - Šluknov - Dolní Poustevna - Sebnitz - Bad Schandau - Děčín. Více informací o Saském Švýcarsku".

LUŽICKÉ HORY

Lužické hory jsou dynamicky se rozvíjející turistickou destinací a to zejména na německé straně, kde již několik let vzniká hojně navštěvovaný mikroregion Zittauer Gebirge (Žitavské hory). Z městečka Žitava sem vede historická úzchorozchodná parní lokálka přiváženící návštěvníky do letovisek Jonsdorf a Oybin. Lužické hory jsou velmi oblíbené pešími turisty a cyklisty, z nichž mnozí si troufají vystoupat na nejvyšší vrchol Luž (za dobré vizitelnosti skvělé výhledy do dálek). V zimě je za kvalitních sněhových podmínek v provozu několik sjezdovek a síť udržovaných běžkařských tratí. Výchozím místem ze Šluknovska je historické městečko Jiřetín pod Jedlovou.Více informací o Lužických horách".

HORNÍ LUŽICE

Šluknovský výběžek sousedí s německou Horní Lužicí, což je oblast ideální pro podnikání cyklistických výletů. Velmi pěkná je cyklistická stezka podél říčky Sprévy, která pramení u pohraničního městečka Neugersdorf. Jiná stezka podél Mandavy prochází skanzenem podstávkových domů v Grossschönau. Dál vede až do města Žitavy (Zittau), kde se můžete strávit báječné odpoledne u jezera Olbersdorfer See nebo v žitavském ZOOparku. V celé horní Lužici je vynikající síť turistických služeb, takže pokud se vybavíte dostatečným ekonomickým potenciálem, nudit se zde nebudete. Je zde několik kvalitních zážitkových areálů a aquaparků a bezpočet muzeí a turistických atrakcí.

ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ

Jihozápadním sousedem Šluknovského výběžku je České středohoří. Také sem je možné podnikat zajímavé poznávací výlety třeba do okolí České Kamenice, kam se od nás dostanete vlakem na trase Rumburk - Děčín. V Benešově nad Ploučnicí je pěkně zrekonstruovaný zámek a nedaleko odtud je obec Merboltice se zachovalou lidovou architekturou a rozhlednou na Strážném vrchu. Pokud jste vybaveni autem, pak k návštěvě doporučujeme historické městečko Úštěk s velkou zříceninou hradu Helfenburk. V Kamenickém Šenově je možné navštívit muzeum sklářského umění a slavnou Panskou skálu.

DOVOLENKOVÉ RESUME

Tím výčet zajímavostí v okolí Šluknovska zdaleka nekončí. To, co je výše zmíněno, považujte spíše za malou ochutnávku toho, čím je náš region zajímavý. Na Šluknovsku najdete řadu kvalitních pensionů, které můžete pojmout za svou dovolenkovou základnu, a odtud vyrážet za zážitky do všech světových stran.

Text & foto: Martin Zíka